Ciąża to szczególny stan w życiu każdej kobiety. Nie tylko z powodu psychicznego, związanego ze świadomością dawania nowego życia, lecz także z punktu widzenia czynności z pozoru bardzo błahych, takich jak wizyty u dentysty.
Dlaczego będąc w ciąży, trzeba uważać na wizyty dentystyczne, co może kobiecie grozić i kiedy wizyta ta stanie się całkowicie bezpieczna?
Ciąża a dentysta. Dlaczego to takie ważne?
Ciąża jest niezwykle ważnym okresem dla każdej kobiety. Nie każda kobieta potrafi jednak poprawnie określić to, co jest w czasie ciąży dla niej ważne od strony jej ciała, a czego powinna unikać. Istnieje silne stereotypowe przekonanie, że ciąża i wizyta u dentysty to dwie zupełnie eliminujące się okoliczności. Wiele osób sądzi, że zabiegi stomatologiczne, nawet te najprostsze, negatywnie odbiją się na zdrowiu dziecka, dlatego też wiele kobiet jak ognia unika stomatologów, gdy tylko dowiedzą się o tym, że są w ciąży.
Jest to ogromny błąd, ponieważ stomatolog w czasie ciąży nie tylko jest dozwolony, ale wręcz jest wymagany, ponieważ wraz z rozwojem płodu, ciało bardzo negatywnie obchodzi się z zębami. Odpowiedzialne za to są zmiany hormonalne, które powodują, że:
– zmienia się pH śliny, co prowadzi do rozwoju drobnoustrojów w jamie ustnej
– o wiele szybciej rozwija się próchnica, różnego rodzaju stany zapalne zarówno przyzębia, jak i również błony jamy ustnej
– występują częste wymioty, które niezwykle negatywnie wpływają na zęby. Chodzi tu główne o działanie rozpuszczające szkliwo, które wynika z oddziaływania kwasów żołądkowych
– dziąsła ulegają spuchnięciu, co powoduje ich częste krwawienie. Powoduje to, że wiele kobiet w czasie tych dolegliwości ogranicza lub zupełnie rezygnuje z higieny jamy ustnej, co dodatkowo pogarsza stan uzębienia.
A jeśli dodać do tego wszystkiego fakt, że w czasie ciąży kobiety bardzo chętnie sięgają po słodycze, to nie dziwi to, że po 9 miesiącach ciąży zęby są w bardzo opłakanym stanie.
Warto pamiętać jednak o tym, że nie odbija się to tylko na zdrowiu przyszłej mamy. Stany zapalne w zębach mają bezpośredni wpływ na całe ciało, w tym na ciało dziecka. Szacuje się, że zły stan zębów i dziąseł ma dramatycznie wysoki wpływ na przedwczesne porody. Statystyki mówią, że zła kondycja zębów podnosi aż 7-krotnie ryzyko przedwczesnego porodu. Dodatkowo same dzieci bardzo często cierpią z powodu zaniedbywania zębów przez ich matki. Choroby zębów są bardzo często przyczyną niskiej masy urodzeniowej wśród wielu noworodków.
Które zabiegi są dozwolone?
Jak zatem widać wizyty u dentystów w czasie ciąży są nie tylko dozwolone, ale wręcz wskazane. Z punktu widzenia zdrowia kobiety, lecz i z punktu widzenia zdrowie dziecka. Specjaliści zalecają, aby kobieta, która jest w ciąży, odwiedzała dentystę nawet 2-krotnie, a najlepiej nawet i trzykrotnie.
Powstaje jednak pytanie, czy wszystkie zabiegi dentystyczne mogą być wykonywane podczas takich wizyt? Czy na pewno wszystkie będą bezpieczne? Okazuje się, że jednak nie do końca i pewnych zabiegów nie poleca się stosować.
Zdecydowanie podstawowym zabiegiem, który dentysta co najmniej dwa razy wykona podczas ciąży, będzie piaskowanie zębów i scaling, czyli usuwanie pytki nazębnej. Jest to bardzo ważne, ponieważ odkładająca się płytka nazębna zmienia się w twardy kamień nazębny, który w przypadku wystąpienia opuchniętych dziąseł dostaje się do nich i powoduje poluzowanie się zębów. Zabieg ten w czasie ciąży można wykonać dwukrotnie bezpłatnie, ponieważ refundowany jest przez NFZ.
Jedną z najbardziej obrosłych w mity formą leczenia u dentysty jest zwykłe leczenie ubytków. Wiele osób sądzi, że stosowane środki mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka. Nic bardziej mylnego, ponieważ zarówno samo borowanie, jak i środki chemiczne służące do leczenia zębów nie mają żadnego wpływu na dziecko, ponieważ po prostu nie przenikają one do krwi. Jedyne co może mieć kontakt z dzieckiem, to stosowane znieczulenie, dlatego też w przypadku małych ubytków warto z niego zrezygnować.
Sporną kwestią jest wykonywanie w przypadku leczenia kanałowego zdjęcia RTG. Choć jego negatywny wpływ nie jest potwierdzony, to przyjęło się odradzać wykonywania takiego prześwietlenia przynajmniej w pierwszym trymestrze. Nie oznacza to jednak, że nie można w tym czasie leczyć kanałowo zębów, ponieważ nowoczesne kliniki wyposażone są w np. nowoczesne mikroskopy, dzięki którym skutecznie udaje się wyleczyć w ten sposób zęby bez konieczności zrobienia prześwietlenia.
Których zabiegów lepiej unikać?
A czy istnieją zatem zabiegi, które są niewskazane lub wręcz zabronione podczas trwania ciąży? Niestety jest kilka takich, co do których są poważne wątpliwości w przypadku zasadności ich stosowania i w razie możliwości zaleca się ich wykonanie dopiero po narodzinach dziecka.
Do takich zabiegów z pewnością zaliczyć można wybielanie zębów, ponieważ nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby wpływ składników rozjaśniaczy na płód. Zwyczajnie nikt do tej pory tego nie sprawdził, więc zalecane jest, aby lepiej nie ryzykować i odpuścić sobie ten zabieg do czasu zakończenia ciąży.
O ile usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo polecane, a wręcz wskazane, to bardzo odradza się wykonywanie tego zabiegu przy pomocy ultradźwięków.
Często zdarza się niestety taka sytuacja, gdy w czasie ciąży niezbędne staje się usunięcie chorego zęba z powodu jego stanu zapalnego, który może bardzo negatywnie wpłynąć na płód. Z powodu zastosowania znieczulenia, a także możliwości wystąpienia krwotoku, zaleca się, aby tego typu zabiegi wykonywać dopiero po pierwszym trymestrze ciąży.
Całkowicie odradzanym zabiegiem przez cały czas trwania ciąży, jest protetyczne leczenie zębów. W czasie ciąży, gdy hormony powodują znaczne opuchnięcia dziąseł, tego typu zabiegi mogłyby powodować ogromem krwawienie, co stanowiłoby niebezpieczeństwo dla zdrowia.
Kiedy iść do dentysty?
Jak zatem widać wizyty u dentysty w czasie ciąży są nie tyle niemożliwe, co wręcz wskazane. Nie mniej z niektórymi zabiegami warto się nieco wstrzymać lub jeśli planuje się dziecko, wykonać je, zanim zajdzie się w ciąże, aby okres 9 miesięcy ciąży móc spędzić już ze zdrowymi, niewymagającymi skomplikowanego leczenia zębami.
Wsparcie: Allecou Dent