Search - Easy Blog
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Zakładki

Łuszczyca

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry, występuje u około 2% ludności. Jest chorobą przewlekłą i nawrotową. Etiopatogeneza nie jest do końca wyjaśniona. Podkreśla się rolę czynników genetycznych.

Przebieg łuszczycy jest bardzo zróżnicowany. Pierwsze wysiewy mogą pojawić się przed 30 rokiem życia (typ młodzieńczy), ta postać łuszczycy ma cięższy przebieg, a choroba zazwyczaj występuje u najbliższych członków rodziny.

W części przypadków dermatoza ujawnia się dopiero po 40 roku życia i wówczas przebiega łagodniej. Nawroty łuszczycy występują w bardzo różnych odstępach czasu.

Istotną rolę w wywoływaniu i nasilaniu zmian odgrywają tak zwane czynniki wyzwalające, do najważniejszych z nich należą: urazy, infekcje (głównie paciorkowcowe), niektóre leki (beta-blokery, sole litu, leki antymalaryczne), a także stres.

Obraz kliniczny dermatozy jest różnorodny. Typowe zmiany to płasko wyniosłe grudki, które powiększają się obwodowo tworząc blaszki łuszczycowe. Są to wykwity barwy czerwonej z obecnością na powierzchni srebrzystej łuski. Poszczególne blaszki mogą zlewać się ze sobą, tworząc wielokoliste, nieregularne wykwity.

Zmiany lokalizują się najczęściej symetrycznie na łokciach, kolanach, również w okolicy krzyżowej i na granicy skóry gładkiej oraz skóry owłosionej głowy. Czasami wykwity mają postać monomorficznych drobnych grudek (łuszczyca kroplista), wysiew zmian o takiej morfologii najczęściej poprzedza infekcja paciorkowcowa gardła lub górnych dróg oddechowych.

Zupełnie inny obraz kliniczny ma łuszczyca krostkowa, przebiegająca w dwóch odmianach. W łuszczycy krostkowej dłoni i podeszew drobne krostki na zapalnym podłożu lokalizują się symetrycznie na powierzchni dłoniowej rąk i podeszwowej stóp, a w łuszczycy krostowej uogólnionej dochodzi do rozsiewu krost w obrębie całej skóry gładkiej.

Łuszczyca może także przebiegać w postaci uogólnionej ze zlewnymi zmianami zapalnymi obejmującymi prawie całą powierzchnię skóry – jest to erytrodermia łuszczycowa.

Oprócz skóry gładkiej łuszczyca zajmuje także skórę owłosioną głowy. Typowe zmiany to blaszki łuszczycowe. Często występują zlewne zmiany z rumieniem i złuszczaniem na całej powierzchni skóry owłosionej głowy. Czasami jedyną manifestacją choroby jest złuszczanie za małżowinami usznymi. Zmiany łuszczycowe na skórze owłosionej głowy nie wywołują przerzedzenia włosów ani wyłysienia.

Łuszczyca paznokci może towarzyszyć każdej postaci łuszczycy. Na płytkach typowe są punktowe wgłębienia, określane „objawem naparstka”. Występujące pod płytką grudki łuszczycowe wyglądają jak „kropla oleju pod płytką”. Łuszczyca paznokci może także powodować oddzielanie się paznokcia od łożyska w następstwie gromadzeniem się mas rogowych pod płytką (rogowacenie podpaznokciowe). Mniej charakterystycznym objawem jest poprzeczne bruzdowanie płytek paznokciowych, ich kruchość, pogrubienie.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Pacjent z łuszczycą nie stanowi żadnego zagrożenia dla osoby, która wykonuje zabiegi ani dla innych osób odwiedzających salon fryzjerski lub kosmetyczny. Natomiast skóra chorego z łuszczycą, w okresie aktywnym - wysiewnym, jest bardzo wrażliwa na czynniki mechaniczne.

Urazy mogą być przyczyną wysiewu wykwitów, takie zjawisko określamy objawem Koebnera.

Należy zatem wykazać dużą ostrożność podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych czy fryzjerskich, szczególnie tych podczas których skóra jest narażana na ucisk, uraz mechaniczny, uraz termiczny lub podrażnienie.

Czynności, które uszkadzają ciągłość naskórka na przykład wykonywanie tatuażu, mogą wyzwalać łuszczycę. Należy unikać stosowania preparatów kosmetycznych, które mogą działać drażniąco na skórę.

Zazwyczaj poprawa stanu skóry pacjentów łuszczycowych następuje w lecie po ekspozycji na światło słoneczne. Jednak u części chorych ultrafiolet powoduje zaostrzenie zmian i pogorszenie stanu miejscowego. Dlatego zalecana jest ostrożność podczas eksponowania skóry łuszczycowej na promienie UV w solariach.

szkola-urody-beata-krajnik

dyplomy

Studio Urody to:

Adres

ul. Beżowa 2, Szczecin

os. Bukowe

Tel: 505 097 568

Czynne w godzinach:

poniedziałek - piątek

10:00 - 20:00

sobota

9:00 - 15:00